21. marca 2020 bomo praznovali 15. svetovni dan Downovega sindroma.

Downov sindrom je genetska napaka  21.  kromosoma. To pomeni, da ima oseba z Downovim sindromom namesto dveh parov na 21. kromosomu  tri kromosome ( trisomija 21). Tako stanje kromosomov upočasnjuje telesni in duševni razvoj otrok.  Otroci z Downovim sindromom imajo skupne tipične zunanje značilnosti: poseben videz oči, kratek nos in kratke prste na rokah, nizek mišični tonus, izjemno gibljive  sklepe, občutljivo kožo, redke lase, velik jezik, motnje v duševnem razvoju, težave pri govoru, slušne težave zaradi pogostejših prehladov itd. Večina otrok z Downovim sindromom se nauči hoditi, govoriti, osnov branja, pisanja in računanja, delovne navade in spretnosti, ki jih potrebujejo za samostojnejše življenje. Kot odrasli lahko živijo polno življenje, imajo prijatelje, delo, hobije. Večinoma so delno samostojni, potrebujejo določeno raven podpore pri vsakodnevnih opravilih. Vsak otrok je individuum zase, imajo različne osebnosti, čustva in razpoloženja.

Podrobnejše informacije o Downovem sindromu si lahko preberete na spletni strani društva http://www.downov-sindrom.si/.